9 ve Mars ~ Mangal

9 mars mangal sayılar vedik astroloji hint astrolojisiVedik Astroloji'de sayıların çok önemi var.

9 rakamı vedik astrolojide Mars tarafından temsil edilir.

Etkileyici, karizmatik, hoş ve ılımlı kişilerdir. İddialı, rekabetçi, duygusal, hiddet sınırına yakın, maymun iştahlı, sabırsız, aristokratik tiplerdir. Bir çok problemle, bir anda baş edebilirler.

Yardımsever, cömert, tarafsız, önyargısız ve öncü kişilerdir. Onaylanmak ve sevilmek isterler. Diğer titreşimlerle uyumlanma ve onları sentez etmek özellikleri vardır. Genelin hayrına olacak şekilde, geri planda kalacak kadar duyarlıdırlar. Çalışkandırlar.

İnsancıl, ılımlı, gerçekçi, direkt, sorumluluk sahibidirler. Her zaman meşguldürler.

Hırslı, açık fikirli, duygularını ifade etmekte dramatik, gururlu, fedakar ve evrensel filozoflardır. Mükemmel eğitimciler onlardan çıkar. Aktif, sosyal, doğaya saygılı, karşılıksız verenlerdir. Romantik ve özgün aşıktırlar. Müzik ve sanatla ilgilenmekten çok hoşlanırlar.

İyi kalpli, anlayışlı, hizmet etmeyi ve karşılıksız sevmeyi çok seven kişilerdir.

Işık Eri Hacı Bektaş Veli(Kevser Yeşiltaş,  s:168) kitabında 9 rakamı şöyle anlatılır:

“Dokuz tamamlanma öncesi arınma devresidir. İşte bu evrede insan artık biçimler levhası, levhi mahvuzun manasını kavramıştır. Dokuz, tamlık ve bütünlük oluşma evresidir. En kaygan zemindir, rikkat devridir. Çünkü yansımanın dış çeperinin merkezine en yakın durumdur. Düşünce, şuur, idrak ve mana, kavramların dışına çıkma, görünenin ardındaki görünmeyenin hissedilmesi, Nurun hissedilmesi, kanatsız yok oluş, hiçlik durumudur.”

Paylaş