Aslan ~ (Simha)

 

Sayısı: 5
Yöneticisi: Güneş
Elementi: Ateş
Guna: Sattvik
Dosha: Pitta
Kalite: Sabit
Sembolü: Aslan
Cinsiyet: Eril
120° - 150°  arasında yer alır.

aslan burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Vedik Astroloji'de yöneticisi GÜNEŞ’tir...

GÜNEŞ, Jyotish’de RUH'un sembolüdür. Bu yüzden Vedik'te Aslan burcu derken, batı astrolojisindeki gibi güneş burcunu kast etmiyoruz. Yükseleni ve AY burcu Aslan olanları anlatıyorum. Çünkü Güneş tarafından temsil edilen ruh hiç değişmez. Oysa Güneş’in, yani bu dünyaya geliş nedenimizin, yine bu dünyadaki aktörü olan AY; zihnimizi, kararlarımızı, aktivitelerimizi, kimliğimizi, davranışlarımızı temsil ediyor.

Bir vedik haritada elbette Güneş'in yerleşim burcunun önemi çok. Ama bunu ruhsal boyutta anlatıyorum.

Aslan burcunu tanımlarken de Yükselen veya Ay burcu Aslan olanları tanımlıyorum.

Yükselen burç, bir kişinin her halinin sembolüdür. Bedeninin, kişiliğinin, varlığının, zihninin ve herşeyinin...

Aslan burcu, zodyakın 5. burcu olup; medyayı, film ve sanat sektörünü, çocukları temsil ediyor... Aslan kişileri; gururlu, her gittikleri ortamda hemen dikkati çeken, duygulu, romantik, dışa dönük, gösterişli, parlak insanlar... Asaletlerini biliyorlar. Bu durum bazen aşırıya kaçabiliyor... Çevrelerindeki her şeyi, herkesi onlara amade zannettiriyor. Bu yüzden zaman zaman aksi davransalar da, bu halleri sabun köpüğü gibi…

Affeden ama unutmayan kişiler... İstedikleri her şeyi elde etmek kapasitesindeler. Ederler de... Onlara karşı çıkmak kolay değildir.

İlhamlarını kullanarak, kendi yaşam tarzlarını yaratırlar... İhtiyaçları olan her şeyi bu manada kendilerine çekerler. Bunu yaparken, öğrenmeleri gereken en önemli mana; kendileri için yarattıkları her şeyin, çevreleri için de uygun olmasını sağlamaktır.

Başkalarının yaşam tarzlarında, davranışlarında, kendi iç sırlarını görmelidirler. Almaları gereken bir ders de budur. İkili ilişkilerindeki en çarpıcı mana da budur. Hükmeden bir yapı sergilerlerse, gururları incinir ki; bu Aslanlara göre değildir.

Yükselen ya da Ay burcu Aslanlar, eğer Rahu Raja Yoga ile desteklenirse, odaklanmaları ve yaratıcılık kapasiteleri muazzam olur. Dolayısıyla Ketu tarafından iyi destek alırlarsa, bu yaşamlarında neyi bilip neyi bilmediklerinin farkına varırlar. Aksi takdirde, kuşkuları çoğalır. Bu da onları güçsüz kılar. Örneğin 11. evleri olan İkizler burcundaki Ketu yerleşimi; belki onları, edindikleri bilgiler konusunda çelişkiye soksa da, başkalarından alacakları dersi iyi algıladıklarında, Aslanları ruhsallık yolunda çalışmalara iter ki, bu da Aslanların temel gereksinimlerindendir.

Eğilimlerine göre; bankacılık, adalet, sanat sektörü Aslanlara göredir... Beraberinde ormanlık alanlar, nehir kenarları, çöller, Aslanların tercih ettikleri yaşam alanı olabilir.

Eğer Ay burcu, Ketu etkisinde kalmışsa, içselleşip derinlere doğru yolculukları olur... Bu Aslanlar tam tersine içe dönüktürler... Psikoloji alanında çok başarılı olurlar.

Eğer Ay burcu, Rahu etkisinde kalmışsa, zayıf yapıya bürünürler... Çünkü Rahu kalplerini gölgeler. Çok mantıklı bir yapı sergilerler ve bu sayede, sadece 5 duyuları ile hareket ederler... Bu kişileri bekleyen ise tatminsizlik, kafa karışıklığı, bağımlılıklar, bazen de çok yoğun psikolojik bozukluklar olabilir.

Eğer vedik haritalarında iyi görünümler varsa, dünyanın en cesaretli özgürlük savunucuları olurlar... Doğa dahil tüm insanlığı koruyucu yapı sergilerler. İyi bir kariyer onlara göredir. Arkalarına bakmazlar bile... Daima ileri hareket halindedirler. Taşıdıkları Agni (ateş-can) onlara her daim kuvvet verir. İyi bir çalışan olurlar.

Reklamcılık, müzik, CEO’luk, her tür yöneticilik, medya, mimarlık, ressamlık, eczacılık, kimya, eğitim, avukatlık, bilgisayar programcılığı, moda desinatörlüğü, iç dekorasyon meslekleri tam onlara göredir.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş