Başak ~ (Kanya)

 

Sayısı: 6
Yöneticisi: Merkür
Elementi: Toprak
Guna: Tamasik
Dosha: Vata
Kalite: Değişken
Sembolü: Bakire
Cinsiyet: Dişil
150° - 180°  arasında yer alır.

basak burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Kozmik döngünün Başak safhasında; geçmiş yaşamların karması, bize, ruhumuzun tamamen bu maddi dünyaya dalmasını dikte eder. Kariyerimiz ve ticaret bu koşula çok uyar. Ancak sadece bu meselelerle ilgili olmak, iç dünyamızı olgunlaştıramaz.

Ruh, içerdeki materyalist rolün Yüce Plan rehberliğinde oynanması gerektiğini bilir, ancak; spiritüel bilinç olmadan maddi tatmin, olsa olsa boşluk ve hayal kırıklığı getirir.

Materyal dünya,  gerçek mutluluğun önünde sadece bir engeldir.

Başak burcu, bu plandaki kutsal hoşnutsuzluk halidir.

Başak, insan şekli içeren tek semboldür, bu yüzden en güçlü insani etkiye sahiptir.

Bakire sembolü, saf dişilin mükemmel halini temsil eder ki; Başakların iç dünyası böyle olmaya can atmaktadır... Başaklar, özleri ve dış dünyaları arasında sürekli dengeye ihtiyaç duyarlar, çünkü iç benliklerinin materyal dünyanın zırhı ile gölgelendiğini bilirler.

BAŞAK burcunu MERKÜR yönetir, ikilik ve değişkenlik buradan gelir. Yoga ve meditasyonla Başaklar, doğalarından ve karmalarından gelen bu kısıtlamalarla baş etmek için, kendi iç dünyalarına geçiş yeteneğine sahip olurlar.

Merkür, Başak burcunu yönetirken, bu burçta bir yandan da yücelir... Başak yöneticisi olarak Merkür, temsil ettiği pratik zeka gücü ile, kısıtlamaların üstesinden gelebilir. Başaklar her şeyi tartar ve çok planlıdır...

Başak’taki Merkür, onların geçmiş karmalarıyla gelen materyalist kısıtlamaları bertaraf etmenin yücelmiş sembolüdür.

VENÜS, Başak’ta debildir...  Zayıftır... Başak'ların taşıdıkları bu mükemmeliyetçilik hali sırasında karşılaştıkları engeller sonucu, hassas Venüs kendisini sorgularken bulur. Yaşamın keyfini çıkartmayı bir yana bırakıp, gelen her şeyi sorgulamaya ve ardından da yakınmaya başlar.

Başak burcuna yerleşmiş gezegenler, kendilerini  maddi dünyanın ağırlığı içinde bulurlar… Subjektif analiz yerine, daha objektif (materyal manada gerçekçi) olabilmek için odaklanmak zorunda hissederler.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş