Boğa ~ (Vrishibha)

 

Sayısı: 2
Yöneticisi: Venüs
Elementi: Toprak
Guna: Rajasik
Dosha: Vata
Kalite: Sabit
Sembolü: Nandi Boğa (Shiva’nın kapı bekçisi, atı)
Cinsiyet: Dişil
30° - 60°  arasında yer alır.

boğa burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Boğa burcu; seks, üreme ve yetiştirmek, olgunlaştırmak gibi yaratıcı potansiyeli içeren konuları simgeler. Üremek, ruhun görevlerinin bir parçası olup, kozmik evrimin ikinci dönemidir. Sembolü Shiva'nın atı olan Nandi boğadır. Hindistan'da Nandi çok şanslıdır. Kadınlar çocuk sahibi olmak için ona dua ederler. Boğa enerjisi dişildir ve verimli olabilmek için eril boğa enerjisinin dölüne gereksinim vardır.

Boğa burcunda arzular hakimdir, fiziksel ve maddi gereksinimler en zirvededir... Ruh sınırlarını ve olgunlaşmanın yolunu bilir ve bu yüzden sadece materyal alanda çalışır. Doğuştan gelen tembellik haline rağmen harekete uyumludur, ancak değişimlere dirençlidir.

Boğa insanlarının etki alanı daima pratik şekildedir. Eril güç sembolü halinde olan boğa sembolü bu manada, ekonomi, ulaşım ve toprakla üretimde çok başarılıdır.

VENÜS, BOĞA burcunun yöneticisidir... Venüs duygularına hitap eden güzel şeyleri sever. Örneğin; para, güzel yemekler, sanat, müzik, güzel olan her şey... Arzuları genelde maddeseldir. Bu yüzden kalıcı atmosferler ona göredir.

AY, BOĞA burcunda yüceliktir... Ay, konforu ve güzel şeyleri sever. Boğa da ona tüm bunları vaat eder. Bir çok haritada Ay, dünyasal yaşamı simgeler ve Boğa burcunda iken de dünyasal tüm zevkleri tadar.

Buna karşılık RAHU da BOĞA burcunda yüceliktir... Ketu ise zayıf... Rahu ve Ketu’nun çok önemli psikolojik etkileri vardır. Rahu'nun mekanı da dünyadır. Böylece Boğa burcunun zenginlik, üretim ve sabit istikrarı tam da Rahu'ya göredir.

KETU, Mokşa gezegen, ruhsal özgürlük gezegeni ise bu nedenle Boğa burcunda son derece rahatsızdır. Ketu’nun ruhsal potansiyeli Boğa burcunda kısıtlanır.

Boğa burcuna yerleşen gezegenler, ağır çalışmaktan dolayı mutludurlar ve Koç burcundaki gibi acele içinde değildirler.

Boğaya yerleşen gezegenler olgunlaşırlar.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş