Gandanta Noktaları (Ruhsal Düğümler)

gandanta noktaları ruhsal düğümlerGandanta noktaları, solar ve lunar zodyakın birleştiği düğümlerdir...

Gand: Düğüm
Anta: Son
Gandanta: Sondaki Düğüm

Bu noktalar ciddi bir karmanın yüklü olduğu alanlardır. Bu düğümler ne kadar gevşetilmeye çalışılırsa çalışılsın, daha da sıkılaşır. Gandanta; özümüzde, çok derinlerde, barışmaya, uzlaşmaya mecbur olduğumuz düğümlerdir. Gezegenler bu düğümlerde yerleştiğinde, görevlerinde bir belirsizlik olur.

Daima Ateş – Su burçları arasında yer alırlar.

Gezegenlerin, bu düğümlerde yarattığı enerji çok güçlüdür. Eğer geleceğe yönelmek istiyorsak, bu düğümlerle, şimdiki yaşamımıza davet ettiğimiz bazı sıkıntılı yükleri inkar edemeyiz. Ya da onları yok sayamayız...

Ruhsal yolculuğumuzda, çok özel alanları temsil eden gandanta noktaları,dünyaya tekrar gelmek için kendimizi adadığımız ve mutlaka barışmak için, pek çok engel, üzüntü, problemlerle yüz yüze kalacağımız meselelerdir. Zihinsel düzelmeler, bu noktaların çözülmesinin tek tedavisidir.

Gandanta noktaları 3 mekanda yorumlanır:
1 - Yükselen Gandanta
2 - Nakşatra Gandanta
3 - Tithi Gandanta

Yükselen Gandanta; yükselen burcun, her iki tarafta 14 derece içerisinde bulunması.
Nakşatra Gandanta; AY’ın bu dereceler arasında 48 dakika içinde yerleşmesi.
Tithi Gandanta; tithi lunar gündür (ay günü), bir tithinin sonunda, ondan sonraki tithinin de başında oluşur.

Eğer, herhangi bir Gandanta noktasında doğduysak, bu yaşamımızda, belirli meselelerle hayli mücadele edeceğiz demektir. Desteksiz kalabiliriz. Başarmak ve dönüşmek için hayli çaba gösteririz...

Gandantalar arasında AY’ın görev aldığı Nakşatra Gandanta, diğerlerine göre biraz daha önemli...

Daima Ateş ve Su burçları arasında yer alırlar demiştik. Ateş ve Su, birbirine zıt elementler.Ateş suyu ısıtır buharlaştırır. Su ateşi söndürür. Bu zıtlık, gandanta noktalarına yerleşen burç ve gezegenlerin görevlerinde sıkıntıya neden olur.

Balık/Revati ve Koç/Aswini gandanta noktaları, ruhun olgunlaşma sürecinde, bir dönemin sonu, diğerinin başlangıcını ifade eder.,

Yengeç/Aslesha ve Aslan/Mahga gandanta noktalarında ruh, arayışını bitirmiş, tüm bilgisini maddi dünyada kullanmak üzere hazırlıklar içindedir.

Akrep/Jyestha ve Yay/Mula gandanta noktaları en zor, en muamma düğümlerdir. Ruh artık bilgiyi edinmiş, maddi dünyada uygulamış, maddi bağlar çözülme aşamasına gelmiş, evrensel bilince katılmaya hazır, bu dünyayı terk aşamasındadır. Bu terk ediş hali, halen dünyada yaşamakta olan insanda, var olmak ya da gitmek arasında çelişkiler, kararsızlıklar ortaya çıkartır.

Ruh, yolculuğunda terk halini kabullense bile, yine de bir beden halindedir ve bu bedenden, bu zihinden pek çok itirazlar yükselecektir. Böylece maddi kalıplar çözülür, kabulleniş ve değişim devreye girer. Eğer bu değişime direnç gösterilirse, kişinin önüne pek çok engel ve üzüntü kaynağı, kayıplar çıkar ancak ruhsal düzeyde Kundalini yükselişi gerçekleşir.

Özellikle Yay/Mula nakşatrada, zihin kabul etmese de, ruh çoktan ‘biliş ve yolculuğu her nereye ise oraya gitmeyi kabulleniş’ durumuna gelmiştir. Ve sonunda mecburen gider...

Paylaş