Guru Upadesa Nedir?

Orada bir araba var... Hayalinizdeki Ferrari belki... O arabaya binip, bir yerlere gideceğinizi biliyorsunuz... Arabanın kapısını açtınız... İçine oturdunuz... Bu arabayı hareket ettirecek bir kıvılcım gerek... Hani? Araba kullanmayı bilmezseniz, Ferrari’nin içinde öylece oturur durursunuz.

Hint Astrolojisi Vedik Astroloji guru upadesa astrovedik eğitim vedik astroloji jyotishKıvılcım, Işık, Bilgi; içinde oturduğunuz, elinizde anahtarı olan arabayı hareket ettirecek hal...

O kıvılcım, o bilgi kaynağı ne? Size bir arabayı çalıştırmak ve sürmek öğretildi mi? Yani o kıvılcım yüreğinize aklınıza verildi mi? Size, bu aklı verecek kişi olmalı. Bir öğretmen... Tamam o bilgiyi aldınız ve ilk kıvılcımı verdiniz arabaya... Yollar çok... Nereye gideceğiniz, artık size kalmış. Dilerseniz Bağdat Caddesi’nde hava atmaya, isterseniz de yardıma muhtaçların yanına... Siz bilirsiniz.

Dünya planında ilk kıvılcım; her hareketi, her akılı tetikleyen bilgi...
Üst planda ise bilginin TEK kaynağı, O kıvılcımın ta kendisi...

İyi bir Jyotishi, O Kıvılcıma erişmek için çeşitli yollardan geçer ve saflaşır... Aksi halde O, üst plandaki en değerli bilgiyi vermez.
Veremez, çünkü sınırlar bellidir.

Deneyimlerime göre, Vedik Astroloji temel bilgisi; kitaplardan, kendi kendine de öğrenilebiliyor. Bunun adına da Vedik Astroloji diyenler var...

* Böyle öğrenilen Vedik Astroloji ile  yorum yapılabilir mi ?
- Yapılır!!!
* Yapılan yorum, danışanın yaşamını nasıl etkiler?
- Bilinmez!!!
* Herkes iyi bir Jyotishi olabilir mi?
- Jyotishi olmaya karar veren kişiye bağlı.

İşte Vedik Astroloji de böyle... Eğer bu bilgiye ulaştıysanız, size ilk kıvılcımı verenin, ona nasıl ulaştığını düşünün...
O ışığı nasıl kullandığını görün. Onu tanıyın...


Size yüzünü gösteriyor mu? Yüzüne bakın...

Değişik yerlerde, başka başka isimler mi kullanıyor? Bilin...
Gerçek ismini sorun ona... Gerçek ismini kullanamıyorsa nedenini sorun...
Verdiği bilgiler, size ışık oluyor mu? Yüreğinize sorun...
Size ferahlık hissi mi veriyor? Yoksa, size, hayatınızın sonu gelmiş gibi mi hissettiriyor? Anlayın...
Onun da bir öğretmeni var mı? Sorun ona ve onun gerçeğini, geçtiği yolları apaçık anlatmasını isteyin...
Öğretmeninin ona verdiği öğütlerin izinde mi? Mutlaka öğrenin...
Yoksa, ona sır olarak verileni, ulu orta yayıyor mu? Görün...
Ruhsal özgürlük yani Mokşa yolunda kendisi için neler yapmıştır? Sorun ve öğrenin...

Eğitim alan bir Jyotishi, mutlaka Gurusunun izinden gitmeli ve her adımında onun onayını almalı.
İşte buna Guru Upadesa yani Öğretmenin Öğüdü deniyor.

Çünkü Guruya da bilgi yani ışık verilmiştir.

* Kim vermiştir ?
- Vasudeva vermiştir.

Vasu: bilgi, ışık / Deva: verici
Vasudeva : En üst düzeyde bilgiyi veren, O’...
O’nun izni olmadan iyi bir Jyotishi olunamaz.

Sadashiva, öğretmen ve öğrenci arasındaki geleneksel bilgi akışını sağlayan ve devam ettirendir. Buna izin verendir... Her şeyi bilendir... Kimin öğrenci, kimin öğretmen olacağını bilendir... Sonra kimin iyi bir öğretmen olacağını bilir. Sen de iyi bir öğrenci isen, bir gün iyi bir öğretmen olacaksın. Her Jyotish öğrencisi, bir gün öğretmen olacaktır. Bu kesin. İyi bir öğretmen olmaya karar verdiysen, İyi Karma yükleneceksin...

Guru Upadesa Hint Astrolojisi Vedik AstrolojiHer konunun bir felsefesi var... Her şeyi öğrenmenin bir yolu da var... Bu herhangi bir konu olabilir.

İnsan aklının bilgi konusunda bir sınırı ve anlayış biçimi var... Bir konuyu ben başka anlarım, sen başka açıdan anlayan olabilirsin... Sınırlarını bileceksin... Sınırın ötesine geçmen, manasız karma yüklenmene ve senin iyi olmayan bir vedik astrolog olmana yol açabilir.

Çok çeşitli yollarla bir vedik astrolog olunabilir. Ama iyi bir Jyotishi olunabilir mi? Kuşkusuz, hayır...

Bu manada, ileri eğitim olan Parasara ve Jaimini Eğitimi, mutlaka yerinde; yani Hindistan'da bu işin Gurularından alınmalı. Ya da bu Guruların yetiştirdiği öğrencilerden.

Benim Gurularım, Hindistan'da ve dünyaca Jaimini ustadı olarak bilinen Sri Jagannath Center kurucusu Sanjay Rath ve sevgili eşi Sarbani Rath'dır... Guruji Sanjay Rath, Hindistan’da Orissa geleneğini sürdüren, gerçek Vedik Astroloji ileri sırlarını içeren Jaimini grubu araştırmacısıdır. Bu konuda onlarca kitabı vardır. Aile kökleri, vedik sırların ustadı Sri Achyutananda’ya dayanmakta, tüm ailesi vedik astrologdur. Büyük dedesi Jagannath Rath‘tı...

Kökten gelen geleneksel bilgiyi bu yolla aktarmaya PARAMPARA denir. Herkes Guru Parampara olamaz. Atalarda vedik astrolog yoksa, bu kişi parampara olamaz... Sanjay Rath Jyotisha’ya kendini adamış ve parampara yoluyla bu bilgiyi almış, tüm dünyada, seçkin öğrencilerine aktarmaktadır.

İyi bir Jyotishi her gün şu mantrayı ellerine* yazar...

“Om namo bhagavate vasudevaya.”

Bize gerçek bilgiyi verene (O’na) şükran mantrasıdır. Bu mantra, herkesi saflaştırır ve yolunu açar. Herkes bu mantrayı her gün ellerine yazabilir. İnançla ve evrensel iyiliği düşünerek yaptığı her işte ona, gerçeğin yolları açılacaktır. 12 heceli olan bu mantra, Hint Astrolojisi’nde, zodyakın 12 burcunu simgeler ve 12 diğer ötelerini.

Bana gerçeği veren O’na şükran borcumu bu yazımla ödemem mümkün değil elbette...

Guru Upadesa, işte bu yaşıyor olduğumu anlattığımdır. Öğüttür... Öğüdün, yaşam biçimi haline getirilmesidir...

Daima sor :
NE?
NASIL?
NEDEN?

Kimseye körü körüne inanma. Aklını kullan ve gerçek bilginin nerede olduğunu öğren...

“Om namo bhagavate vasudevaya.”

Paylaş