Hangi Eğitimi Almalıyım?

hangi eğitimi almalıyım Hint Astrolojisi Vedik AstrolojiYaşam şartlarımız, aile öngörülerimizle belli eğitimleri aldık ve bir yere geldik. Acaba gerçekten istediğimiz yerde miyiz? Ya çocuklarımız? Onları da toplumun arzı gereği mi eğitiyoruz?

'Olması gereken yerde olmayan', 'iş durumundan şikayet eden', “Ah ahi aslında ben doktor değil ressam olmalıydım...” diyen birçoğumuzun eğitim konusundaki zeka, beceri ve yetenek işaretleri Jyotish’de apaçık belirgin.

Grafikersiniz, yoksa görsel iletişim alanında mı çalışmalıydınız?
Yazarsınız, ya da eleştirmen mi olmalıydınız?
Çiftçi kaldınız ama ya ziraat mühendisi olmaya uygunsanız?
Masa başı işinde danışmanlık yapıyorsunuz ve memnun değilsiniz,
acaba iyi bir ahçı mı olurdunuz?

Tüm bunların kilidi, Rasi haritanızın 2. - 4 . - 5. - 9. evlerinde gizli:

  • 2. ev erken çocukluk dönemi gelişimi ve öğrenim yeteneğini belirler,
  • 4. ev duygusal kavrama yeteneğinizi,
  • 5. ev temel eğitim durumunu, yani yüksek okula gidip gitmeyeceğinizi, derecelerinizi, bu konuda yükselme halinizi,
  • 9. ev de yüksek uzmanlık alanınızı ve bu konuda yeteneğinizi belirler. Avukat, doktor, mimar, v.b. olmak gibi...

Eğitim belirleyicisi olan en önemli gezegenler MERKÜR ve JÜPİTER. Her ikisinin haritanızda yerleşim yeri, etki ettiği evler ve gezegenlerin konum ifadesi çok değerli.

Eğitim yoksunluğu ise başlı başına bir konu...

İstese de, elinde her türlü olanak olmasına rağmen bir türlü eğitim ve öğrenimi hayatına sokamayanlar mevcut. Eğitim yoksunluğunun işareti, 2. evde malefik (kötücül) gezegenlerin varlığıdır. Satürn, Rahu, Mars böyle gezegenler. Eğer bu üç malefik gezegen 2. evde yerleşik olup, benefik (iyicil) görünüm almıyorsa; muhtemelen bu kişi, yaşamı boyunca düzgün bir eğitim almayacaktır. Ya da çok zorluklarla karşılaşacaklardır. Bu kişiler eğitime eğilimli olmazlar. Çünkü 2. ev aynı zamanda 'öğrenime duyulan ilgi'ye işaret eder...

2. ev bir yandan sözlü ifade evidir. Bu evde malefiklerin yerleşimi, kişiye aksi ve sert konuşma özelliği verir. Kişi bir yalancı olabilir. “Çok çalışsam da bir türlü olmuyor, kafama girmiyor v.b.” gibi yalanları onlardan sıkça duyarız. Çalışıyor gibi görünüp başka şeylerle ilgileniyorlardır.

Eğer Mars 2. evde ise, temel eğitim evi olan 5. eve açı yaparak yaparak, çocukluk döneminden başlayarak kişide ilerleyecek olan eğitimi çocukluk yaşta mahveder.

Satürn en yavaş hareket eden gezegen. Gecikmeler, zorluklar ve engeller yaratır. Satürn’ün 3. evde yerleşimi, yine temel eğitim evi olan 5. eve kötücül etki ederek, o kişinin öğrenim yeteneği ve eğitiminde gecikmelere neden olur. Bu kişiler çocukluk döneminde temel eğitimi alabilseler de, ileri yaşlarda uzun aralar verebilir. Satürn'ün 3. - 8. - 11. evlerde yerleşimi eğitimi geciktirebilir.

Malefik gezegenler her zaman bu kadar kötücül hareket etmezler. Kuzey ay düğümü olan ve materyalist dünyaya arzuyu temsil eden Rahu'nun bu tarz yerleşimi vasıtasıyla, yüksek eğitim başarıyla mümkündür. Bu kişiler özellikle bilgisayar ve bilgisayar programcılığı konusunda çok başarılıdırlar.

Yüksek eğitim için 9. evin durumu ve Jüpiter’in yerleşimine bakılır. Jüpiter bir haritada en kurtarıcı benefik gezegendir. Rasi haritasında 5. ve 9. evlerin yönetici gezegenleri, onların yerleşimi ve iyi görünüm alıp vermeleri ile, kişinin hangi yüksek uzmanlık derecesine varacağı belli olur.

Böylelikle Jüpiter’in özellikle 9. eve görünüm yapması çok önemlidir. Eğer Jüpiter Lagna'da yani Yükselen Burç'ta yerleşikse; kişi, istediği eğitimi ve öğrenimi çok kolaylıkla başarabilir, burada diğer evlerin ya da gezegenlerin durumuna bakılmaz bile.

Jupiter’in itici gücü (lagnada ise), kişiyi yaşamında istediği her yere getirir. Çünkü bir haritada Jüpiter 5. ve 9. evlere gerçek açı verir.

Merkür’e gelince, en iyi yerleşimi Boğa, Aslan, Terazi’dir... 1. ev olan Yükselende en kuvvetlidir... Çünkü bu ev 'benim tamamım'ı temsil eder... Ayrıca 2. – 4. – 5. – 9. – 10. – 11. evler tam ona göredir. 2. evde ise konuşma ve diksiyonu mükemmel bir hatip olunur, 5. evde bu evi temsil eden çocukların eğitimine çok özen gösterir, 9. evde muazzam spiritüel bağlar kurmaya, 10. evde ise kariyerde bilgilenmeye ve yücelmeye zemin hazırlar. 11. evde arzularımızı gerçekleştirmek ve kolay para akışımız için pratik zekamızı kullanmamızı sağlar.

Biliyoruz ki Rasi haritamızdan başka 144 ve ötesine varan pek çok bölümsel haritamız daha var... Bunlardan Siddhamsa D-24 haritası, eğitim haritasıdır. Bu harita, kişinin tüm yaşam öğrenim eğitim ve becerilerini mikroskop altına alır. Bu haritaya bakarken çok dikkatli olmak gerekir, çünkü D-24 her 5 dakikada bir değişir. Eğer dakika olarak doğum zamanını bilmiyorsanız, bu haritayı okumak gerçekten güçtür. Doğum saatinizde ve dakikalarınızdaki her değişiklik D-24 haritanızı değiştirir.

Gerek kendinizin gerekse çocuklarınızın eğitim yeteneklerini öğrenmek istiyorsanız 4 belirleyiciye çok dikkat etmelisiniz:

  • Haritada 5. evin durumu
  • Haritada 9. evin durumu.
  • Haritada Jüpiter’in konumu,
  • Haritada Merkür’ün durumu.

Jüpiter yüksek eğitimi ve bu konuda mental özgürlüğü ifade ederken, Merkür ise bizi üstün zeka ve muazzam bilgi akışıyla donatır.
Her ne isterseniz olun ama “EN İYİSİ” olun...

Paylaş