ikizler ~ (Mithuna)

 

Sayısı: 3
Yöneticisi: Merkür
Elementi: Hava
Guna: Triguni (Sattvik, Rajasik, Tamastic)
Dosha: Tridhatu ~ Pita, Kapha ve Vatta bir arada.
Kalite: Değişken
Cinsiyet: Androjen
60° - 90°  arasında yer alır.

ikizler burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Kozmik döngünün üçüncü devresinde, AKIL; İkizler burcunda doğdu...

İkizler burcunun sembolü olan ikizlerin anlamı, maddi gerçek ile evrensel bilincin kavuşma halidir. Aynı zamanda akıl ve zekanın doğuşunu simgeler. Dişil ve eril kutupların mental olarak kavuşması olan Ahamkara yani ego halidir bu.

Egomuz olduğu için GUNA’lar(yaşamın öz nitelikleri) meydana geldi, sorular sormaya başladık ve böylece kendimizi özel varlıklar olarak tanımladık... Guna duyguları(Rajas, Tamas, Sattva) hepimizde ayrı ayrı olsa da, İkizler burcu yükseleni olan kişi bunların hepsine sahiptir.

İkizler burcunda dualite ve çelişkiler bir aradadır. Şöyle ki:
Dişil/Eril ~ Objektif /Subjektif ~ Uyum/Kaos ~ Ruhsal/Maddi

İkizler enerjisi, diğer tarafı iyice anlayacak zihinsel  çevikliğe sahiptir.

İkizler insanları değişken, akıllı ve pratik zekalıdır. Çabuk düşünürler. Zihinsel dinginlik ve huzur  yoksunluğu; onları, gelgeç karakterde gösterir. Çünkü bakış açıları daima yüksek zihinsel tatmin haline doğrudur. Her an dahasını bilmek isterler. Hem kendilerini, hem de başkalarını kandırmak onlarda sıkça görülür. Bugün böyle derken, onları iki dakika sonra tamamen zıttını söylerken buluruz. Onları anlamak kolay değildir.

Değişmeleri için acele ve telaş içinde olmamaları gerekir.

İkizler insanı para kazanmakta ustadırlar. Bunun için ruhsal değil tamamen pratik yolları seçerler. İkili doğaları yüzünden, hem işkolik, hem de aynı anda akıllı olabilirler.

İkizlerin amacı, dünyanın nasıl işlediğini tamamen bilmektir.

MERKÜR, İKİZLER burcunu yönetir.

Merkür, saf ve tertemiz akılın gezegenidir. Çabuk düşünür, çabuk hareket eder... Merkür'de durağanlık yoktur. Çok hızlıdır. Zihinsel aktiviteye ve özgürlüğe düşkündürler.

İkizler burcu yükseleni olanların, bu özellikleri nedeniyle, yaşamdaki gerçek hedeflerini asla unutmamaları konusunda çok dikkatli olmaları iyi olur.

İkizler evinde hiçbir gezegen ne yüceliktir, ne de zayıf... Bir tek Mars, bu evin ikili (dual) özellikleri nedeniyle, İkizler evinde rahatsızdır. Çünkü Mars da hızı sever ancak bunu gayet disiplinle yapmayı ister.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş