Koç ~ (Mesha)

 

Sayısı: 1
Yöneticisi: Mars
Elementi: Ateş
Guna: Rajasik
Dosha: Pitta
Kalite: Kardinal
Sembolü: Koç
Cinsiyet: Eril
0° - 30°  arasında yer alır.

koç burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Zodyakın ilk burcudur. Maddenin ilk halinden doğuş ya da yeniden doğuşu temsil eder. Yeni bir yaşam siklusuna başlamak sancılıdır. İlk işareti çimlenmeye başlayan filiz gibidir. Koç raside her nerede ise, orada yenilik, macera ruhu, hareket ve keşfedilmemiş alanlar vardır.

Yaradılış derin bir bilgi ile hayata uzanırken, Koç burcunun uyarısı, spiritüel enerjinin unutulmasına sebep olur. Burada önemli olan, Koç yeni bir siklusu temsil eder, Koç insanları geçmiş yaşamlarında pek çok şey öğrenmişlerdir ama öğrenerek getirdikleri o bilgiler bu yaşamlarında, işe yaramayabilir.

Koçların, bu yaşamlarında aldıkları dersleri öğrenmeye gereksinimleri vardır. Onlar, daha önce hiç deneyimlemedikleri için, bu yaşamlarında korkusuz ve tetikleyici bir duruş sergilerler.

Yetersiz bir spiritüel düzeyde olabildikleri için, bu yaşamlarında seviyesiz arzularla, bencilce, örneğin seksüel düşkün gibi davranabilirler. Daha olgun bir Koç ruhu ise, yaşama doğal şifa güçleri ve bilgi ile başlayabilir.

MARS, KOÇ burcunun yöneticisi… Yeni bir yaşama doğmak ve doğurmak, cesaret ve yüksek güç ister. Bu yüzden Koç burcunun bir savaşçıya gereksinimi vardır. Çünkü onu liderlik ve yaşamla mücadele ruhu beklemektedir.

KOÇ burcu bir ÖNCÜ’dür... Hiç kimsenin bilmediğini bilmek ve deneyimlemek üzere bu dünyaya gelmiştir.

Mars bir ideal peşinde koşan, ama onu hiçbir zaman bulamayan bir tutkudur.

GÜNEŞ, KOÇ burcunda yücelir... Güneş(Ruh) için, Koç burcu son derece saftır. Dünyasal yaşamla kirletilmemiştir. Ruh Koç burcunda en güçlü haldedir.

SATÜRN, KOÇ burcunda zayıflar... Satürn ölümün gezegenidir. Yaşamın ölmesi, illüzyonların ölümünü temsil eder. Koç'un en yaşamsal parlaklığı, aktifliği Satürn'e göre değildir. Koç ve  Satürn iki zıt karakterdir. Koç hareketli, Satürn katıdır. Koç ileri fırlar, Satürn engelleri ve gecikmeleri sever. Satürn, Koç burcunda en kötü yüzünü gösterir. Koç evinde yerleşen tüm gezegenler, son derece genç ve dinamik olarak hareket ederler.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş