Kova ~ (Kumbha)

 

Sayısı: 11
Yöneticisi: Satürn
Elementi: Hava
Guna: Tamasik
Dosha: Tridhatu (Vata, Pitta, Kapha)
Kalite: Sabit
Sembolü: Su döken testici
Cinsiyet: Eril
300° - 330° arasında yer alır.

kova burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Kova bir hava burcudur ve KUMBHA sözcüğü, bir yogik nefes kontrolü olan Kumbhaka ile ilişkilidir.

Nefes, içimizdeki can olan PRANA’dır. Eğer nefesimizi kontrollü olarak kullanırsak, yaşamımızı da kontrol ederiz. Böylece sembolik olarak doğum ve ölümden ibaret olan yaşamın sırrını anlama olanağımız olur.

Kova burcunun sembolü testiden(ibrikten) su döken olup, insan EGO'sunu simgeler. SU hayat verir ve ham metali altına çevirir. Arınma ritüellerinde kullanılır.

Suyu testiden döken kişi sembolü; bireyin, evrensel yaşam güçleri ile kaynaşmasını temsil eder. Bu düzeyde Taç Çakrası, evrensel bilgiyi almak üzere aktive olur. Kişi, sonunda yaşamın gerçek anlamını ve hedeflerini anlar ve böylece artık hiçbir maddi amacın manası kalmaz.

Bununla beraber KOVA burcu SATÜRN gezegeni tarafından yönetilir ve kolay bir burç değildir. Hala yapılacak işler vardır. Birey, egolarından özgür kaldıkça, kozmik kanunların emrettiği yoldaki görevlere, fikirlere ve yapılacaklara yönelir. Bunlar, dünyevi geleneksel düşünceler ve eklentilerin yok edilmesidir. Satürn sizi tam bu noktada son hedefte tutar.

Kova burcu dürtüleri duygusal bazda değil, düşünce bazında harekete geçer.

Çünkü testiyi taşıyan, ancak testi kırılırsa evrensel yaşam suyunu dökebilir ki bu da kişiliğin/egonun kırılması ile mümkündür.

Kova burcunda olan kişi, kendi arzularından ziyade; Birliğin Bütünlüğün iyiliği için çalışmaya zorlanır.

SATÜRN, KOVA burcunu yönetir... Yine Oğlak burcundaki gibi Satürn kendisi olarak görev sorumluluğu ile hareket eder... Ancak buradaki fark, karmaya hizmet değil; BİRLİK için çalışmaktır... Dünyanın tüm problemlerini omuzlarınızda taşır gibi olursunuz. Taşırsınız da...

Buna rağmen, Kova’ların, Oğlak burcuna göre, alacakları çok daha az ders vardır.

Kova evinde hiçbir gezegen yücelik ya da zayıf konumda olamaz... Çünkü bu burç artık EVRENSEL HİZMET halindedir. Bu burca yerleşmiş gezegenler tamamen Evrensel Yüksek Bilinç için çalışırlar.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş