Lagna (Yükselen Burç) Nedir?

1. EV (TANU BHAVA)

lagna yükselen burç nedir astrovedik eğitim Hint Astrolojisi Vedik Astroloji jyotishHepsi aynı anlama uzanıyor...
Lagna ya da yükselen, ruhun bu dünya ile bağlantı kurduğu ilk andır.
Tanu Bhava ise, haritada 1. evdir.

Dünya üzerinde güneşin doğuş anında, doğu yönünde işaret parmağınızın gösterdiği tan yeri yükselen burcu ifade eder. Burası doğu ufkudur. Uzayda 30º yer kaplayan 1. ev doğu ufkunu işaret ederken; tam karşıdaki 30º yer kaplayan 7. ev de batı ufkunu gösterir. Başımızın tepesi de 10. evi işaret eder.

Lagna ile Tanu Bhava (Tanu: beden, ben ~ Bhava: ev) arasında kesin bir sınır var. Lagna, doğum anında doğu ufkunda yükselen burç iken; Tanu Bhava ise; 1. evin tamamıdır.

Tanu Bhava (1.ev);

  • Fiziksel görüntüyü,
  • Zekanın manası olan beyini,
  • Bedenin tüm kompleks yapısını,
  • Gücü,
  • Mutluluğu,
  • Üzüntü ve kaygıları,
  • Doğal yapıyı taşıyarak; tüm bunları yükselen burç olan lagna vasıtasıyla yansıtır.

Bir haritada 12 ev vardır. Her ev 2 ¼ ‘e (iki tam + bir çeyrek) bölünür. Her bir bölüm nakşatralar olan yıldızılları içerir. Her burçta, 13º20´(13 derece 20 dakika)lık derecelerde yerleşmiş olan nakşatralardan hangisi lagnada ise, o da Yükselen Nakşatra'dır. Yükselen Nakşatra daha ziyade yüksek boyutlarla temastadır. Önceki yaşamınızdan getirdiklerinizi de taşır. Hint felsefsine göre; her varlığın bir önceki varlık hali vardır.

Karmamızın özeti olan alın yazımız, 1. ev (Tanu Bhava) tarafından yansıtılır.

Fiziksel boyutta lagna (yükselen burç) beden şeklimizi gösterir. Saçımızın renginden, yüz şeklimize; iskelet tipimize kadar tüm beden formumuzu yansıtır. Lagna; başı, kafatasını, beyini ve hastalıklarla nasıl baş edeceğimizi yönetir. Lagna ile kişilik ve doğal yapımız belli olur. Hayata bakış açımız, engellerle nasıl baş edeceğimiz, dışarıdan bakıldığında nasıl bir izlenim bıraktığımız lagnadan belli olur. Lagnanın Karaka Gezegeni Güneş’tir.

Güneş; Ruh, Ben, Atma‘dır...

Rasi doğum haritasına, güney versiyonda daima saat hizasında bakılır. Doğum haritası, lagnadan hizalanarak tam karşıt 180º bölündüğünde; evler, doğu ve batı hizasında kalır. 2, 3, 4, 5, 6. ev ufkun altında; 8, 9, 10, 11, 12. ev de ufkun üzerinde kalır.

Ufkun altında kalan evler (1 ve 7 de kısmen dahil) ve bu evlere yerleşmiş gezegenler; geçmiş karmayı gösterir. Örneğin müzik, resim yeteneğiniz buradan belli olur.

Ufkun üzerinde kalan evler (7 kısmen - 12 dahil) ve bu evlere yerleşik gezegenler de; şimdiki yaşamda yeniden başlayan karmayı gösterir.

Ufkun üzerinde kalmış gezegenler daha aktiftir. Şimdiki yaşamında yeni bir şeyler üretmek konusunda fırsatlar yaratırlar...

Paylaş