Oğlak ~ (Makara)

 

Sayısı: 10
Yöneticisi: Satürn
Elementi: Toprak
Guna: Tamasik
Kalite: Kardinal
Sembolü: Timsah
Cinsiyet: Dişil
270° - 300° arasında yer alır.

oğlak burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Oğlak burcu, En Yüce ile İnsan arasındaki köprüyü sağlarken; buradaki birey yüce plan ile bilinçli bir bağlantı kurma aşamasında olur. Bu, yaşamın bir başka döneminin farkına varma halidir...

Yeni uyanan insanın, materyal dünyadaki kadar, ruhsal dünyada da hedeflerinin farkına vardığının ve uyumun başladığı dönemdir.
(Oğlak kardinal bir burçtur ve Mars burada yüceliktir.)

Uyumlanmaları acılıdır. Kozmik plandaki bu dönem, problemlerin sorumluluklarını üzerine almak ve negatif karmayı bu yaşamda çözmek için vardır. Böylece, kendi karmalarıyla uğraşırken, bir yandan da evrensel farkındalığa doğru yol alırlar... Geçmiş davranışların(karmanın bir kısımı) bedelini ödemek üzere bu dünyaya gelmek, gerçekten çok zor bir tercihtir. Feragat etmek ve yine yüce fedakarlıkta bulunmak, onların ruhlarındaki derinliklerin gelişmesini sağlar.

Oğlak insanları çok çalışan görev insanlarıdır. Oğlak burcu da tam onlara göredir. Oğlaklar çok istikrarlıdır ve ciddilerdir. İşlerine son derece sadıklardır.

Makara timsahtır, tam karşıt burcu olan Yengeç’in aksine; yengeç suda yaşayıp toprağa dönmeyi tercih ederken, timsah su kıyılarında oyalanır ama gerçek evi SU’dur. SU Evrensel RUH’tur. Timsahın yaşamı maddi dünyada hala yaşarken, evrensel denizler olan RUH’un en ince derinliklerine yol alan Oğlak dönemini temsil eder.

SATÜRN, OĞLAK burcunu temsil eder. Satürn kendi burcunda hiç değişmeden görevini yaparken Oğlak ona en ağır görevleri yükler.

Satürn KARMA’nın gezegenidir ve Oğlak kişisi, geçmiş yaşamlarının tüm sonuçlarıyla bu yaşamında yüzleşmek durumundadır. Satürn aynı zamanda inkar ve sertliği de temsil ederken, kısıtlamalara ve engellere sebep olarak kişilerin değişmesini sağlar.

MARS, OĞLAK burcunda yüceliktir. Oğlak burcu, Mars’ın en büyük düşmanı olmasına rağmen, Mars burada yerleştiğinde, kişiye, karşılaştığı engellere karşı cesaret ve kuvvet verir.

JÜPİTER, OĞLAK burcunda en zayıftır. Oğlak ağır istekleri ve ihtiyaçlarını zaten bütün zorluk ve kısıtlamalara karşı yerine getirmeye çalışırken, bunları genişletecek ve çoğaltacak olan Jüpiter’in bu burçta yeri ve zamanı yoktur. Jüpiter'in halen olanı süslemek, güzelleştirmek özelliği bu burçta işe yaramaz.

Oğlak evine yerleşmiş gezegenler yavaş hareket eder ve ağırdırlar.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş