Satürn Transitleri

KANTAKA SHANİ

om namo bhagavate rudräya

29 – Shani’nin tanımı: Shani’nin zayıf ve uzun bir bedeni, koyu renk gözleri, rüzgar gibi tavrı ve uzun dişleri, uyuşuk, ağırkanlı ve deforme bir bedeni, kaba saçları var... (BPHS. III 29.)

Shani yani Saturn’ün Ramayana Destanı'nda bir öyküsü var...

“Asuralardan(kötüler), Kral Ravana, 9 gezegenin kontrolünü ele geçirdikten sonra, onlara her gün yüzleri yere bakar durmalarını emretti... Böylece hükümdarlığını yüceltirdi... Onları aşağılamak ve acı çektirmek için de, her gün sırtlarına basarak yürürdü. 

satürn transtileri kantaka shani saturn astrovedik eğitim Hint Astrolojisi Vedik Astrolojiji jyotishBir gün bilge Narada, Kral Ravana’nın huzurunda iken, 9 gezegeni yerde böyle yatar halde görerek, aralarında en korkulanı, en beteri olan Shani’ye, bu davranışa nasıl katlanabildiğini sordu... Shani de, yüzü yere dönük yatar durumdayken çok güçsüz olduğunu, ama bir kez bile olsa Kral Ravana’nın gözlerinin içine bakabilse, her şeyin değişeceğini söyledi. 

Kral Ravana görkemli sarayını gezdirdikten sonra, bilge Narada’ya fikrini sordu...

Yüce bilge Narada, sarayda her şeyin çok mükemmel olduğunu söyledi, ancak merak ettiği bir konu vardı... Bu güzel sarayda, yüzleri yere bakar vaziyette ızdırap çektirilen 9 gezegen varken, Ravana’nın nasıl bu kadar rahat olabildiğini sordu... Bunun yerine Kral'a, onların daha da acı çekmeleri ve böylece yüzlerindeki ızdıraplı ifadeyi görebilmesi için, bir sefer de yüzleri yukarı bakar şekilde yatırılıp, bu şekilde göğüslerinden basarak yürümesini önerdi. Böyle yapmak Kral Ravana’ya daha da keyif verebilirdi.

Kibire kapılan Kral, böylece, 9 gezegenin nasıl acı çektiğini yüzlerinden görebilmek için, onlara hemen yüz yukarı yatmalarını emretti. Üstlerine basarak yürürken Shani’nin yüzüne baktığında Kral Ravana, tutuldu ve zayıf düştü... Birkaç ay sonra Lord Rama’nın karısı Sita’yı kaçırdı ve Rama, Kral Ravana'nın krallığını işgal ederek, tüm hükümdarlığını ve ailesini yok etti… Shiva’nın her zaman desteğini alan güçlü kral Ravana bile, Shani’nin bakışları altında ezilmiş ve yok olmuştu.”
(Pt.Sanjay Rath –Book of Vedic Remedies)

Kantaka, Sanskrit dilinde diken demektir. Shani ise Satürn demektir. Kantaka Shani; Saturn’ün, bir insanın bacağına diken gibi saplanarak, o kişinin, yaşamının o dönemlerinde her işinin aksamasına sebep olmasıdır...

Saturn’ün; Lagna, Arudha Lagna ve Ay Burcu'na(Janma Lagna) göre , 1-4-7-10. evlerden transitinde Kantaka Shani çalışır. Ayrıca, aynı durum 8. ev için geçerli olduğunda buna Ashtama Shani denir ve Kantaka Shani gibi çalışır.

Satürn bir burçta 2.5 sene kalır. Tanımlanan evlerden geçişinde ise şunlar beklenir:

  • Lagnaya göre , kişi yanlış kararlar alarak acı çekebilir. Çünkü lagna, bizim genel bakışımız ve anlayışımızı temsil eder.
  • AL‘ya göre, kariyer ve finans ciddi manada zarar görebilir, çünkü AL, bizim dışarıdan nasıl göründüğümüzü, bizi nasıl tanımladıklarını ifade eder. Saturn’ün AL’ya göre transitinde, dış dünyaya verdiğimiz reaksiyonların sıkıntısını çekebiliriz. Örneğin; 10. evden geçişte, diyelim ki işimizle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Patron zorluyor, maaşımız artmıyor, hakkımızı alamıyoruz, çok çalıştığımızı sanıyoruz ama takdir yerine tekdir görüyoruz, ne yapmayı düşünürüz?
  • Janma Lagna’ya göre (Ay’ın yerleştiği ev) ise fiziksel ve duygusal ızdıraplar mümkün. Çünkü Ay, hem zihnimizi(manas) hem de fiziksel bedenimizi temsil eder.

saturn transitleri Hint Astrolojisi Vedik Astroloji2Satürn; yükselen burç, yani Lagnada yerleştiğinde, Marana Karaka Sthana pozisyonundadır. Çok zararlıdır. Yaşam anlayışımızı yıkar, bizi isyankar, gevşek, tembel yapabilir. İyice düşünmeden hatalı kararlar alabilir, hayatımızı topyekün yıkabiliriz.

4. evden geçerken, şifamız gecikir, çünkü 4. Ev şifa ve genel mutluluk evidir.

8. evdeki transitte ise fiziksel bedenimizde pek çok dönüşüm beklenir. Bu aslında iyidir. Örneğin bu dönemde gizli kalmış ciddi hastalıklarımız ortaya çıkabilir. Beden zayıfsa ölebiliriz. Bedenimize önceden iyi baktıysak, en mükemmel şekilde de iyileşir, eskisinden de sağlıklı oluruz... Çünkü Satürn ciddi tedbirler almak durumunda bırakır. Bu dönemde para, itibar kaybı beklenebilir.

10. ev transiti en kötüsüdür. Burası Karma Yoga'dır ve karmanın yıkılma olasılığı vardır. Çünkü Shani 10. evden, 12-4-7. eve açı verir.

Böylece Kantaka Shani çalışmaya başladığında, kişinin yaşamında ve anlayışında pek çok değişim beklenir. Fiziksel manada bakıldığında; eşten ayrılma, eşin vefatı, yığınla borç, refah ve toplumda itibarın düşmesi, aşağılanmalar, aile ile çatışmalar, en yakınlarının uzaklaşması veya onlardan uzaklaşmak, ana yurdu terk, gizli düşmanlar  mümkün. Bir de eğer zararlı bir dönemden (Dasa) geçiliyorsa, bu etkilerin şiddeti daha ağır olabilir.

Elbette, herkeste Kantaka Shani böyle işlemez... Satürn'ün, Ay’ın, kurtarıcı Jupiter’in ve diğerlerinin  haritada yerleşimi, kuvveti, direnci, karaka olduğu evler, aldığı verdiği açılar ve geçirilen dönemlerle bir senteze varmak en doğrusudur...

Ya bu dikenle yaşamayı öğreniriz, ya da bu diyardan gideriz... Bir yükseliriz, bir ineriz... Yükselirken kibiri unuturuz... İnerken de acıyı... Dersimizi yaşar gideriz...

En Yüce Bilinç'e inanç, yeteneklerimize ve kendimize verdiğimiz değer, çok çalışmak ve yaşama güven(şükretmek) bu tarz dikenlerle hareket etmeyi kolaylaştıran en güzel şifa durumları bizler için...

Paylaş