Veda ve Jyotish

veda ve jyotish Hint Astrolojisi Vedik AstrolojiAstroloji biliminde gezegenler, insan yaşamını etkileyen belirli enerjileri içermekte ve yansıtmaktalar. Bir horoskop, doğum anındaki ve mekanındaki tüm etkilerin, anında kişiye yansımasıdır. Horoskop, kişinin tüm zamanlarını bugün okumamızı sağlar.

Vedik Astroloji, doğum anının yansımalarını ve etkilerini kader boyutunda açıklayan Işığın Bilimi'dir. Gezegenler, geçmiş hayatlarımızdan bugüne taşınan bilgilerimizi aktaracak şekilde dizilim gösterir. Böylece geleceği de Vedik haritalardan okuyabiliriz. Bir haritadaki 'evler' ise, hayatın belirli alanlarındaki yaşam biçimlerininin bilgilerini taşır.

Işığın bilimi bize Hindistan’dan gelmekte...

Jyotish sansktrit bir sözcük olup, anlamı ışık ya da ışığın bilimi’dir. Vedik felsefe ya da Vedik Astroloji'nin, karmanın kanunu olduğu varsayılır. Tüm dünyada birleşik anlayışların hızlanması ile Vedik Astroloji daha çok ilgi çekmeye başlamıştır.

Galaksimizin ışığı Güneş, Samanyolu merkezinin çevresinde yaklaşık 26.000 ışık yılı uzaklıkta saatte 900.000 km hızla dönerken bir yandan da evrende saatte 700.000 km’den daha büyük bir hızla “Solar Apex” adı verilen bir yörünge boyunca Vega Yıldızı’na doğru hareket etmektedir. Hızla spiraller çizerek ilerler, hiçbir yıldız ve gezegen ve Dünyamız yerinde saymamaktadır. Onlar da Güneşle beraber ilerlerler. Evrende, geçen yıl şu dakikada bulunduğumuz yerde değiliz şimdi... İşte bu yüzden Vedik Astroloji de sürekli hareket eden canlı bir bilimdir.

VEDALAR ve VEDANGALAR

Vedik sözcüğü Sanskritçe VEDA sözcüğünden gelmekte olup manası bilgidir. Ruhsal deneyimlerden tutun da, bireysel, medikal, politik, teknik, kültürel, karmik tüm deneyimleri Sanskrit Vedalarda bulabiliriz.

 Dünyanın en eski vedaları 4 tanedir:

1 - Rk veda

2 - Sama veda

3 - Yajur veda

4 - Atharva veda

Kimse bu bilginin ne kadar eski olduğunu bilmemektedir. Binlerce yıldır bu vedalar geleneksel olarak ağızdan ağza aktarılmıştır. Bunlar aynı zamanda astrolojinin de en eski kaynaklarıdır.

Vedalar fonksiyonel olarak 6 bölüm Vedanga’dan (bilim dalları) oluşur.

Bunlar:

1 - Sikşa; Sanskrit seslerin bilimi (burun)

2 - Kalpa; Vedik ritueller bilimi (baş)

3 - Vyakarana; Sanskrit gramer bilimi (ağız)

4 - Nirukta; Sanskrit sözcüklerin etimoloji ve mana bilimi (kulaklar)

5 - Chanda; Vedaları zikretmek bilimi (ayaklar)

6 - Jyotish; Astroloji bilimi (gözler)

Vedangalar aynı zamanda vedaların fiziksel kollarıdır. Burun, baş, ağız, kulaklar, ayaklar ve gözler.

JYOYTISH, tüm vedaların GÖZLERİdirİnsanların zamanın ötesini görebilmesi için belki de böyledir.

JYOTISH NE DEMEK?

JYOT, ‘ışık’;  ISH, ‘Tanrı’ demektir.
Jyotisha sözcüğünün böylece tam olarak manası ‘TANRININ IŞIĞI’ dır...

Paylaş