Vedik Burçlar

KOÇ ~ (MESHA)

koc vedik burçlar hint astrolojisiZodyakın ilk burcudur. Maddenin ilk halinden doğuş ya da yeniden doğuşu temsil eder. Yeni bir yaşam siklusuna başlamak sancılıdır. İlk işareti çimlenmeye başlayan filiz gibidir. Koç raside her nerede ise, orada yenilik, macera ruhu, hareket ve keşfedilmemiş alanlar vardır.

Devamı için buraya tıklayınız...

BOĞA ~ (VRISHIBHA)

boga vedik burçlar hint astrolojisiBoğa burcu; seks, üreme ve yetiştirmek, olgunlaştırmak gibi yaratıcı potansiyeli içeren konuları simgeler. Üremek, ruhun görevlerinin bir parçası olup, kozmik evrimin ikinci dönemidir. Sembolü Shiva'nın atı olan Nandi boğadır. Hindistan'da Nandi çok şanslıdır.

Devamı için buraya tıklayınız...

İKİZLER ~ (MITHUNA)

ikizler vedik burçlar hint astrolojisiKozmik döngünün üçüncü devresinde, AKIL; İkizler burcunda. İkizler burcunun sembolü olan ikizlerin anlamı, maddi gerçek ile evrensel bilincin kavuşma halidir. Aynı zamanda akıl ve zekanın doğuşunu simgeler. Dişil ve eril kutupların mental olarak kavuşması olan Ahamkara yani ego halidir bu.

Devamı için buraya tıklayınız...

YENGEÇ ~ (KARKATA)

yengec vedik burçlar hint astrolojisiYengeç burcunun sembolü olan yengeç, suda yaşarken, aynı zamanda karada da hareket eder. Kozmik gelişimin bu döneminde Yengeçler, evrensel bilinç(Su) içine gömülüdür fakat, pratik gerçeği(Toprak) hala öğrenmektedir. Yengeçin 10 uzantısı, insanın 10 duyu düzeyini sembolize eder.

Devamı için buraya tıklayınız...

ASLAN ~ (SIMHA)

aslan vedik burçlar hint astrolojisiVedik Astroloji‘de yöneticisi GÜNEŞ’tir. GÜNEŞ, Jyotish’de RUH'un sembolüdür. Bu yüzden Vedik'te Aslan burcu derken, batı astrolojisindeki gibi güneş burcunu kast etmiyoruz. Yükseleni ve AY burcu Aslan olanları anlatıyorum. Çünkü Güneş tarafından temsil edilen ruh hiç değişmez.

Devamı için buraya tıklayınız...

BAŞAK ~ (KANYA)

basak vedik burçlar hint astrolojisiKozmik döngünün Başak safhasında; geçmiş yaşamların karması, bize, ruhumuzun tamamen bu maddi dünyaya dalmasını dikte eder. Kariyerimiz ve ticaret bu koşula çok uyar. Ancak sadece bu meselelerle ilgili olmak, iç dünyamızı olgunlaştıramaz. Ruh, içerdeki materyalist rolün Yüce Plan rehberliğinde oynanması gerektiğini bilir.

Devamı için buraya tıklayınız...

TERAZİ ~ (TULA)

terazi vedik burçlar hint astrolojisiTerazi, zodyakın tam yarısındaki noktadır. Bu nokta materyal rüyamızdan silkinip, ruhsal yolculuğumuza başladığımız yerdir. Maddi hayatın karanlığında yok olmak üzereyken, tam bu burçta, ruhsal mirasımızı anımsarız. Terazi burcu, yüksek özgürlük ve yüksek bilince doğru yolculuğun simgesidir.

Devamı için buraya tıklayınız...

AKREP ~ (VRISHCHIKA)

akrep burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisiAkrep burcu, materyal bağlarımızın gevşediği ve içimizdeki gizli güç olan KUNDALİNİ'nin yerleştiği burçtur. Hatta kendisi sayılır. Negatif-pozitif kalitedeki bu gizli güç oldukça kuvvetlidir ve eğer iyi anlaşılırsa muazzam kuvvet ve kudret verir. Gelişmemiş bir ruhta Kundalini aktivasyonu oldukça tehlikelidir.

Devamı için buraya tıklayınız...

YAY ~ (DHANUS)

yay vedik burçlar hint astrolojisiCentaur yarı insan yarı hayvandır. Yay burcu kozmik döngüde;  insanın, ruhun yolculuğunda son devreye erişmesi için, alt dürtülerini kontrol etmek üzere hayvani halinden, insani haline dönüşmek çabalarıdır. Yay bir savaşçıdır. Vedik Astrolojide verilen Dhanus ismi savaşçı, Arjun ile bağlantılıdır.

Devamı için buraya tıklayınız...

OĞLAK ~ (MAKARA)

oglak vedik burçlar hint astrolojisiOğlak burcu, En Yüce ile İnsan arasındaki köprüyü sağlarken; buradaki birey yüce plan ile bilinçli bir bağlantı kurma aşamasında olur. Bu, yaşamın bir başka döneminin farkına varma halidir. Yeni uyanan insanın, materyal dünyadaki kadar, ruhsal dünyada da hedeflerinin farkına vardığının...

Devamı için buraya tıklayınız...

KOVA ~ (KUMBHA)

kova vedik burçlar hint astrolojisi

Kova bir hava burcudur ve KUMBHA sözcüğü, bir yogik nefes kontrolü olan Kumbhaka ile ilişkilidir. Nefes, içimizdeki can olan PRANA’dır. Eğer nefesimizi kontrollü olarak kullanırsak, yaşamımızı da kontrol ederiz. Böylece sembolik olarak doğum ve ölümden ibaret olan yaşamın sırrını anlama olanağımız olur.

Devamı için buraya tıklayınız...

BALIK ~ (MİNA)

balık vedik burçlar hint astrolojisi

Balık burcu, kozmik siklusta, insan bilincinin tamamiyle evrensel şekle dönüştüğü son safhadır... Yengeç(yengeç)lerin ya da Oğlak(timsah)ların yaşayabildiği gibi, Balık(balık) asla suyun dışında yaşayamaz. Balık insanları kendilerini mutlaka KOZMİK ŞUUR(su) içinde tutmalıdırlar. Büyük okyanus sonsuz ve sessizdir.

Devamı için buraya tıklayınız...

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş