Yay ~ (Dhanus)

 

Sayısı: 9
Yöneticisi: Jüpiter
Elementi: Ateş
Guna: Sattvik
Dosha: Pitta
Kalite: Değişken
Sembolü: Centaur(yarı insan yarı at), yay ve ok.
Cinsiyet: Eril
240° - 270° arasında yer alır.

yay burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Centaur yarı insan yarı hayvandır. Yay burcu kozmik döngüde; insanın, ruhun yolculuğunda son devreye erişmesi için, alt dürtülerini kontrol etmek üzere hayvani halinden, insani haline dönüşmek çabalarıdır.

Yay bir savaşçıdır. Vedik Astroloji'de verilen Dhanus ismi savaşçı, Arjun ile bağlantılıdır. Krişna, Bhagvad Gita(özgürlüğün yolunu gösteren kutsal mesaj) içindeki kutsal mesajı Arjun’a emanet etmiştir... Arjun, yüce bilince hizmet ederken, bu görevi yerine getirmek için sevdikleri dahil, herkesle mücadele etmesi gerektiğini biliyordu. Bhagvad Gita'nın arka perdesinde, Arjun’u öz ailesiyle savaşırken görüyoruz... Savaşın orta yerinde Arjun, sevdiklerini daha fazla öldürmemek ve yaralamamak için  durur. Lord Krişna bu esnada Arjun’a görünür. Ona yardım etmeye karar vererek bundan böyle ne yapması gerektiği hakkında rehber olur ki bu artık Arjun’un alın yazısıdır.

Yaşama olan görevimizi anlarken(DHARMA), gerçek alın yazımız Yay burcu içinde yazılıdır.

Ruhsal düzeyde, insani arzularımızı gerçekleştirmek için, diğer insan kardeşlerimizle yaptığımız günlük savaş, tıpkı Arjun ve öz ailesi arasındaki mücadele gibidir... Ruhsal misyonumuzun son safhasına ulaşmak için, maddi dünyanın sapkınlıklarına direnç göstermek gerekiyor. Lord Krişna, Arjun’a bu yolda ipuçları vermiştir.

İşte bunlar; Jüpiter’in mesajı olan, hayvani arzularımızın esiri olmaktan sıyrılarak, nasıl insan olacağımıza dair ipuçlarıdır.

Kendimizi keşfetme yolunda ilerlerken,seçeneklerimiz giderek çoğalıp zorlaşabilir... Duygularımızdaki ilk çalkalanma zaten Akrep burcunda başlamıştı. Seksüel dürtülerimizle, ruhsal olanlar arasında çelişki vardı. Maddi edinimler bizi artık tatmin etmiyordu Akrep burcunda. Ruhsal gelişimin bebek halini yaşıyorduk...Yay’da ise insanın özüyle savaş başladı...

Disiplin ve sadelik, ilham ve öğrencilik terbiyesi, bize gizli bilgilere doğru rehber olacaktır.

JÜPİTER, YAY burcunu yönetir.

Jüpiter öğretmendir. Rehberdir... Ruhsal tetikçi ve uyumlayıcıdır. Çokluğun gezegenidir. Var olduğu her yerde, her şey çoğalır. Güzel talih ,özellikle maddi olmayan yaşamda bolluk ve bereketi verir.

Yay burcunda hiçbir gezegen ne yücelik, ne de zayıf olur.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş