Yengeç ~ (Karkata)

 

Sayısı: 4
Yöneticisi: Ay
Elementi: Su
Guna: Sattvik
Dosha: Kapha
Kalite: Kardinal
Sembolü: Yengeç
Cinsiyet: Dişi
90° - 120°  arasında yer alır.

yengec burcu mesha vedik burçlar hint astrolojisi

Yengeç burcunun sembolü olan yengeç, suda yaşarken, aynı zamanda karada da hareket eder. Kozmik gelişimin bu döneminde Yengeçler, evrensel bilinç(Su) içine gömülüdür fakat, pratik gerçeği(Toprak) hala öğrenmektedir.

Yengeçin 10 uzantısı, insanın 10 duyu düzeyini sembolize eder. Bunlardan 5’i içsel, diğer 5’i de dışsal olarak yaptığı görevlerdir. Hint numerolojisinde 10 sayısı, mükemmeliyetçiliği temsil eder. Yengeç insanı bu dünyada mükemmeli arar. Yengeçin sert kabuğunun yavaş yavaş dökülmesi, Ruh'un enkarnasyonlarının devamlılığını simgeler.

Yengeçin sattvik kalitesi çok saftır ve bu insanlar yüksek fikirli duruşlarıyla, yolculuklarında pek çok fedakarlıkta bulunmayı seçerler. Yengeç becerilerini en iyi materyal alanda kullanır. Para ve finansal alanlarda uzmanlardır.

AY, YENGEÇ’in yöneticisidir... Ay büyür ve küçülürken her gün bazı değişiklikler olur. Dönerken içe dönük, gizemli ve sırlarla doludur. Yengeç insanları, işte bu karakteristikleri en iyi şekilde yansıtanlardır.

Ay, zodyakta en hızlı hareket eden planettir ve Yengeç insanlarının ruh halleri asla sabit değildir. Onların gereksinimleri, aynen AY fazları gibi aydınlanan veya sönen ruh hallerini tanımaktır.

Su burcu olarak Yengeçler; duygusal, sahiplenici ve çok uyumludurlar.

JÜPİTER, YENGEÇ evinde yücelir... Yengeç Jüpiter’in özgürlük tutkusunu besler ve Jüpiter de Yengeç insanının enerjisini destekler.

MARS, YENGEÇ evinde güçsüzdür... Hareket ve aksiyon gezegeni olarak Mars, Yengeç insanının değişken duygusallığında zorlanır. Çünkü Yengeç yavaş hareket eden Kapha insanıdır. Yengeç, Mars'ın enerjisini ve odaklanmasını ne yazık ki dağıtır.

Yengeç burcu insanları, düşünmekten ziyade hissederler.

Yukarıdaki bilgiler Vedik Astroloji'de, Yükselen burcu temsil etmektedir.

Çizimler / Illustrations by LuisxOlavarria

Paylaş